Banje u Srbiji za lečenje respiratornih organa (plućne bolesti)
Ono što vazdušne banje razlikuje od ostalih banja je dodatak još jednog lekovitog faktora, na one standardne ( termomineralne vode, lekovito blato i gas), a to je vazduh izrazito blagotvoran za respiratorne puteve. Susretanje različitih vazdušnih klima, velika godišnja insolacija, izostanak aerozagađivača, viskoka koncentracija jona i ozona u vazduhu, malo padavina i magle, blaga leta i zime, odlike su vazdušnih banja i klimatskih mesta.
Balneoklimatološki institut Srbije, je nekoliko banja proglasio vazdušnim, uzimajući u obzir njihova izuzetna klimatska i vazdušna svojstva. Ovim statusom u Srbiji se mogu pohvaliti Banja Ivanjica, Zlatar, Zlatibor, Divčibare, Sokobanja, Banja Vrdnik i planina Rudnik. Svakako treba imati u vidu da se sve banje nalaze u prirodno čistim ambijentima, ali vazdušne banje i klimatska mesta odlikuju se izuzetnim svojstvima vazduha i već pomenutim faktorima.
Banja Ivanjica okružena padinama Golije, Javora i Mučnja, dakle u podneblju Starovlaških planina, smeštena u prirodnim lepotama bogatoj, dolini Moravice, 2000. godine proglašena je za prvu vazdušnu banju u Srbiji. Ovoj banji, geografski položaj u kombinicaiji sa umereno – kontinentalnom klimom doneo je blage zime i sveža leta, idealnu vlažnost vazduha, veliku koncentraciju kiseonika, odsustvo zagađivača vazduha, kao i potpuni izostanak magle. Osnovno prirodno lekovito svojstvo ove banje upravo je vazduh, a koristeći svoje prirodne lekovite resurse, banja je razvila lečenje:
- malokrvnosti,
- plućnih oboljenja,
- alergija,
- neuroloških oboljenja.
Zdravstvene terapije sprovode se u “Zavodu za specijalizovanu rehabilitaciju Ivanjica“, osnovanom 1978. godine.
Zlatar je smešten između četiri reke: Lima, Uvca, Mileševke i Bistrice. Razređen vazduh, nizak vazdušni pritisak, bujne šume, fuzija planinske i mediteranske klime i impozantan broj sunčanih dana godišnje ( čak 280 dana u proseku), doveli su do toga da Zlatar bude proglašen vazdušnom banjom. Zbog ovih prirodnih lekovitih svojstava na Zlataru je osnovan „Zavod za prevenciju, lečenje i rehabilitaciju kardiovaskularnih oboljenja Zlatar“, smešten između borovih i brezinih šuma. U Zavodu se tretiraju:
- kardiovaskularne bolesti,
- poremećen arterijski pritisak,
- poremećaji u funkciji perifernog arterijskog pritiska,
- psihosomatska stanja kod kardiovaskularnih oboljenja,
- povišene masti i šećer u krvi,
- slabo opšte stanje i
- malokrvnost.
Divčibare se nalazi na planini Maljen, 38 km od Valjeva, na 980 m nadmorske visine. Zbog susretanja primorske, karpatske i panonske klime, što je uslovilo veću koncentraciju joda u vazduhu, Divčibare je proglašeno vazdušnom banjom, a pogoduje lečenju:
- neurovegetativnih poremećaja,
- hroničnog bronhitisa,
- bronhijalne astme,
- anemije.
Zlatibor, planinska visoravan u jugozapadnoj Srbiji, mesto je gde se prepliću mediteranska i kontinentalna vazdušna strujanja, što za rezultat ima umerenu klimu, čist i suv vazduh, nizak vazdušni pritisak, kao i izraženo ultraljubičasto zračenje. Klima Zlatibora, svrstala ga je među vazdušne banje Srbije, a pogodna je za lečenje:
- oboljenja tiroidne žlezde,
- astme,
- malokrvnosti,
- bolesti metabolizma,
- kardiovaskularnih poremećaja,
- iscrpljenosti i
- nervne prenapregnutosti.
Planina Rudnik, takođe spada u red vazdušnih banja. Ova planina koja dominira Šumadijom, nalazi se 100 km južno od Beograda i 15 km od Gornjeg Milanovca. Izuzetna godišnja insolacija, vazdušna strujanja, visok nivo jona u vazduhu i nezagađeno prirodno okruženje, uslovili su da Rudnik bude proglašen za vazdušnu banju.
Sokobanja, jedna od najposećenijih banja Srbije i pravi dragulj među srpskim banjama, ujedno je i vazdušna banja. Umereno kontinentalna klima, malo magle, mali broj vetrovitih dana, visoko koncentrisani kiseonik, joni i ozon u vazduhu, povoljan vazdušni pritisak kao i odsutvo aerozagađenja omogućili su zdravstvene terapije sledećih oboljenja u Sokobanji :
- bronhijalne astme,
- psihoneuroze,
- neurastenije,
- lakših oblika povišenog krvnog pritiska i
- anemije.
Osim zdravstvenih tretmana, kojima pogoduje vazduh ove banje, u Sokobanji se leče i hronični reumatizam i išijas, stanja posle povreda, kao i hronična ginekološka oboljenja.
Banja Vrdnik, smeštena u središnjem Sremu, na južnim padinama Fruške Gore, svrstana je u red vazdušnih banja zbog visokog broja sunčanih sati godišnje, blage, prijatne klime i visokog sadržaja ozona u vazduhu. To je uslovilo lečnje respiratornih problema u Zdravstvenom centru banje, a osim disajnih oboljenja u njoj se leče i reuma, postooperativna i posttraumatska stanja, kao i migrenozna stanja.
Uz to u Srbiji postoji i više banja koje su klimatska mesta, a to su Banja Istok ili Pećka Banja, Zvonačka Banja, Prolom Banja, Pribojska Banja i Kuršumlijska banja. Ove banje odlikuju mali broj padavina, blaga klima koja podrazumeva umerene zime i leta, kao i bujna vegetacija i odsustvo aerozagađivača.
Uopšte je poznato da boravak u banjama ima blagotvorno dejstvo na psihofizičko stanje organizma. Razlika između vazdušnih i onih banja koje to nisu, leži samo u tome što vazdušne banje mogu da se pohvale izuzetnim lekovitim svojstvima i sastavom vazduha, dok laički govoreći ostale banje imaju „samo“ zdrav vazduh.