Uloga univerziteta
Univerzitet je institucija višeg obrazovanja koja ima izuzetan značaj u sistemu edukacije. Svaka nacija očekuje od svojih univerziteta da budu lideri u raznim naučnim oblastima i istraživanjima.
Sekundarna uloga univerziteta je da kod svojih studenata izgradi mentalni stav, da im pomogne u kreiranju njihovog rasudjivanja, nezavisnog razmišljanja i izgradnji karaktera, da bi postali kompetentni da budu lideri u društvu.
Univerzitet treba da bude blizak narodu i da proizvodi originalne mislioce, i zato se oni grade u srcima industrijskih gradova gde su u bliskom kontaktu sa svakodnevnim životom, jer on ima i socijalnu funkciju.
Univerziteti učestvuju u izgradnji nacionalne kulture, pa i same budućnosti jedne nacije jer ona zavisi od razvoja nauke i tehnološkog napretka. Tehnologija je rezultat naučnog znanja koje je koncentrisano na samim univerzitetima, a stagniranje u tehnološkim inovacijama dovodi do stagnacije društva u celini.
Univerzitet treba da prosvetli um, oslobodi intelekt i kreira strast za učenjem.
Istorija univerziteta
Reč univerzitet potiče iz latinskog Universitas koja generalno znači ‘odredjeni broj osoba koje su povezane u jedno telo, u jednu zajednicu, u društvo’.
Prvi univerzitet na svetu osnovao je u Vizantiji car Teodosije II 27. februara 425. godine, dok je univerzitet u Bolonji koji važi za najstariji osnovan znatno kasnije, 1088. godine. Na univerzitetu u Konstantinopolju predavao je 31 profesor, a kao predmeti predavale su se grčka i latinska gramatika i retorika, pravo, filozofija, medicina, aritmetika, geometrija, astronomija i muzika.
Prvi univerzitet u Evropi je formiran u Bolonji 1088., drugi 1150. u Parizu a treći je Oksfordski univerzitet koji je nastao 1167. godine.
Prvi rani moderni univerziteti su počeli da se formiraju u Evropi krajem 15-og veka, a prvi moderni u 19-om veku. Sa nastankom modernih univerziteta religija ne igra više dominantnu ulogu u njihovom radu.
Univerzitet u Beogradu
Beogradski univerzitet je najviša obrazovna institucija Beograda i Srbije i u svom sastavu ima 31 fakultet, 8 naučnih instituta i biblioteku. Fakulteti su organizovani u 4 grupacije: društveno-humanističke nauke, medicinske nauke, prirodno-matematičke nauke i tehničko-tehnološke nauke.
Univerzitet je formalno osnovan 27. februara 1905. i imao je 3 fakulteta: filozofski, pravni i tehnički. Nalazio se u Kapetan Mišinom zdanju, gde se danas nalazi rektorat univerziteta u Beogradu.
Danas se u njemu obrazuje oko 60.000 studenata na oko 150 programa osnovnih studija, oko 1700 postdiplomaca na magistarskim studijama i značajan broj na specijalističkim studijama.
Univerzitet u Beogradu je od osnivanja završilo približno 260.000 diplomiranih stručnjaka raznih profila, oko 14.000 magistara i oko 8.500 doktora nauka.