Muzeji – prošlost i sadašnjost
Muzeji Beograda su, kao i mnogi veliki muzeji širom sveta, riznice znanja, i predstavljaju sjajan način da se upozna grad na zabavan i edukativan način, da se upoznaju istorija i kultura i oseti duh prošlih i sadašnjih vremena.
Našu priču o muzejima možemo početi definicijom te reči, koja potiče od grčke reči Μουσεῖον (Mouseion) kako se davno nazivao hram u Atini posvećen muzama, boginjama zaštitnicama umetnosti i kulture.
Uloga muzeja je u skupljanju, čuvanju i predstavljanju predmeta koji imaju veliki kulturni, umetnički ili naučni značaj, i igraju veliku ulogu u edukaciji. Organizacijom izložbi, koje mogu biti trajne ili privremene, javnost se upoznaje sa eksponatima koji se čuvaju u muzeju.
Prvi muzeji su predstavljali privatne kolekcije bogatih pojedinaca, porodica ili institucija koje su prikupljale retke i neobične predmete i artefakte, i bili su dostupni samo nekolicini odabranih.
Prvi javni muzeji su često bili dostupni samo višoj i srednjoj klasi, dok su u naše, moderno doba dostupni svima koji žele da im posvete svoje vreme i imaju želju za saznanjem.
Muzeji Beograda
Beograd mami svoje posetioce velikim izborom muzeja koji su izmedju ostalog posvećeni drevnoj i savremenoj umetnosti, istoriji i tehnici.
Najpoznatiji muzej Beograda je svakako Narodni muzej, koji je osnovan 1844. godine i najstarija je i najznačajnija kulturna ustanova u Srbiji. U svoju bogatu kolekciju od preko 400.000 eksponata uključuje mnoga domaća i strana remek- dela, od kojih je najpoznatije Miroslavljevo jevandjelje.
Jedan od najvažnijih Beogradskih muzeja je i Muzej Vuka i Dositeja, koji sadrži brojne eksponate koji govore o životu i delu reformatora srpskog pisma, i o prvom ministru obrazovanja u Srbiji. Sama zgrada muzeja predstavlja turski stil gradnje, i medju poslednjim takvima je u Beogradu.
Stranim turistima je naročito zanimljiv Muzej vazduhoplovstva, jer se u njemu nalaze delovi ‘nevidljivog’ američkog bombardera F-117, koji je oborila srpska PVO tokom NATO agresije na Srbiju 1999. godine. Muzej je osnovan 1957. a prvu izložbu je imao maja 1960. godine.
Posetioci koji su zainteresovani za umetnost mogu posetiti muzeje primenjene ili savremene umetnosti, kao i Muzej afričke umetnosti, dok oni naklonjeniji tehnici i dostignućima moderne nauke mogu uživati u postavkama Muzeja nauke i tehnike, Muzeja Nikole Tesle ili Muzeja automobila.
Istorijski muzej Srbije, Konak Kneginje Ljubice i Etnografski muzej pružaju svojim posetiocima pogled u prošlost Beograda i Srbije.
Pored ovih, u Beogradu postoji još muzeja koje svakako vredi obići i posvetiti vreme njihovim jedinstvenim izložbama.
Jer Beograd u četrdeset i dva muzeja čuva neprocenjivo kulturno, istorijsko i naučno blago koje svedoči o beogradskoj prošlosti, Srbiji kroz vekove teškog postojanja, o dostignućima srpskog naroda u kulturi i nauci i o njegovim nebrojenim oslobodilačkim ratovima.