Trgovi u funkciji grada
Rast urbanizacije i industrijalizacija dovode do povećanja broja stanovništva u gradovima, koji se razvijaju i rastu, puni bilborda, autoputeva, semafora, zgrada od betona i čelika. Današni gradovi dobijaju korporacijski izgled, hladni su i apstraktni i liče jedni na druge, uskraćujući svojim stanovnicima prirodno okruženje gde se čovek oseća slobodnijim.
Zato su u gradovima veći otvoreni prostori neophodni, prostori koji će harmonizovati elemente od kojih se jedan savremeni grad sastoji i kreirati lepšu sliku grada.
Identitet i imidž grada zavisi od kvaliteta elemenata koji čine javni prostor. Trgovi, parkovi, ulice i bulevari su deo javnog okruženja koje utiče na život gradjana i sam grad čini upečatljivim.
Dobro osmišljeni trgovi stvaraju pozitivan utisak o gradu. To su i mesta gde se okuplja zajednica i gde se često nalaze važne ustanove. Prikladni su za razne skupove i dogadjaje kojima je potreban širi otvoreni prostor. Kako se nalaze u urbanijim delovima grada obično su prepuni najraznovrsnijim radnjama, prodavnicama i buticima.
Trgovi kao prostorni element u sastavu grada imaju svoj istorijski razvoj, i predstavljaju složeni urbanistički elemenat.
Arhitektura trgova povezuje zgrade sa otvorenim prostorima i čini da postanemo svesniji našeg neposrednog okruženja.
Trgovi Beograda
Beogradjani dosta vremena provode u šetnji svojim trgovima i parkovima, koji su pre nastali kao splet istorijskih okolnosti nego kao deo nekog plana.
Na užoj teritoriji Beograda nalazi se preko 5500 ulica, 16 trgova i 32 skvera. Najstarije ulice u gradukoje su zadržale svoje prvobitne pravce su ulice Kralja Petra, Vase Čarapića, Narodnog Fronta, Cara Dušana, Gavrila Principa, Jevrejska i Karadjordjeva.
Najstariji trg na područiju 10 Beogradskih opština je Studentski trg, a najpoznatiji je Trg Republike.
Studentski trg zauzima prostor od ulice Vase Čarapića, oko univerzitetskog parka, do Uzun-Mirkove ulice. Za vreme turaka se tu nalazilo tursko groblje, sve do 60-tih godina XIX veka. Srpske vlasti su ovde 1824. godine otvorile Pazarište, kasnije nazvano Velika pijaca. Trg dobija svoje konture 1869. godine prilikom regulacije grada.
Danas se studentski trg nalazi u središtu izmedju nekoliko fakulteta: filozofskog, filološkog i prirodno-matematičkog.
Trg Republike obuhvata prostor izmedju ‘Gradske kafane’, bioskopa ‘Jadran’, Narodnog pozorišta i Centralnog kluba Vojske Srbije. Trg je formiran posle rušenja Stambol Kapije 1866. godine i podizanja zgrade Narodnog pozorišta 1869. godine.
Urbano formiranje trga je počelo 1882. nakon podizanja spomenika knezu Mihailu.
Pored ova dva najpoznatija trga, Beograd se može ponositi i ostalim svojim trgovima.
Osvrt na Beogradske trgove, na njihova specifična arhitektonska rešenja, nam olakšava razumevanja grada, kao i njegovih gradjana.