Venčanja
Venčanje je ceremonija u kojoj se dvoje obavezuju da provedu zajedno život u braku. To je slavljenje ljubavi i partnerstva, ali i povezivanje sa zajednicom.
Primarni značaj venčanja je predavanje mlade i mladoženje jedno drugom, to je zavet i obećanje učinjeni pred porodicom i prijateljima, čijim prisustvom ceo čin dobija na značaju, ali i dodatno obavezuje.
Svako venčanje je priča za sebe, i svaki par ima mogućnost da kreira taj dan na njima svojstven način, tako da zauvek ostane u sećanju njima i gostima.
Svadbeni običaji
Od davnina se svadbe u Srbiji obično dešavaju u jesen, kada je nekada na selu bilo potrebno završiti sve radove u polju do jeseni, pa je to godišnje doba bilo rezervisano za svadbe. Iako danas više Srba živi u gradovima nego u selima, običaj je sačuvan do današnjih dana.
Dobro je da na dan venčanja mlada pogleda mladoženju kroz verenički prsten kako bi obezbedila njegovu večnu ljubav, srećan i dug brak.
Običaj je da mladoženja sa kumom i najužom rodbinom ode kod mladinih roditelja na ručak ili večeru na upoznavanje, kada postaju zvanično vereni.
U seoskim sredinama postoje i praktikuju se i danas mnogi običaji, kao recimo da se ispred mladine kuće na vrh drveta okači jabuka, pa dok se ona ne obori mladoženja ne može da udje u mladinu kuću.
Kada se sve obavi i svi običaji ispune, kreće veselje gde se gosti provode uz muziku, jelo i piće, i koje ponegde zna da potraje i po više dana.
Proslava venčanja
U Beogradu se nalazi veliki broj restorana u kojima se može proslaviti venčanje, nakon ozvaničenja braka u opštini i, kako sve više parova želi, i u crkvi. Uz prijatnu atmosferu i odličnu organizaciju, preko ljubaznog i profesionalnog osoblja, do kvalitetne i ukusne hrane, pružićete vašim gostima dan koji će im ostati u sećanju.
U zavisnosti od želja i finansijske situacije možete birati restoran, kao i broj gostiju. Zbog krize zadnjih godina, danas su retke svadbe sa više od 100 gostiju, a sve češće se venčanja organizuju samo u prisustvu najuže rodbine.
Postupak sklapanja braka
Postupak se pokreće podnošenjem zahteva za sklapanje braka matičaru. Obično se to čini usmeno, mada može i u pisanoj formi, a matičar o zahtevu sačinjava zapisnik.
Uz zahtev je potrebno priložiti sledeće:
– dokaz o uplati administrativne takse, ili novac da se taksa uplati na licu mesta. Postoji razlika u iznosu takse u zavisnosti od toga da li ste se odlučili da se venčate u prostorijama opštine ili će matičar morati da izlazi na teren.
– lične katre na uvid
– izvode iz matične knjige rođenih, ne starije od šest meseci
– uverenja o državljanstvu, ne starija od šest meseci
Osobe koje se venčavaju u opštini u kojoj su rođene ne moraju da prilažu izvod iz matične knjige, niti uverenje o državljanstvu.
Zakon opisuje venčanje kao javan i svečan čin, koji se vrši u prostoriji posebno predvidjenoj za tu namenu. Matičar može dozvoliti da se brak sklopi i na drugom mestu, ako se obezbede uslovi u pogledu svečanog izgleda prostorije i ako se time ne vredja dostojanstvo čina sklapanja braka.
Popularno mesto u Beogradu za venčanja je i tzv. Park za venčanja na Adi Ciganliji, koju još i zovu ‘prva zelena oaza ljubavi’ u Srbiji. Svi parovi koji odaberu ovaj park za mesto svog venčanja, tog dana će posaditi i jedno drvo sa njihovim imenima, koje će postati deo zelene oaze u ovom parku.
Kolektivna venčanja
Manifestacija ‘Kolektivno venčanje’ je nastala 1999. godine u Beogradu, za vreme NATO agresije na Srbiju. Cilj osnivanja je bio da se da se mladima da ohrabrenje, i pošalje poruka ljubavi i prijateljstva.
Ova akcija je neprofitabilna i organizuje se jednom godišnje u maju mesecu. Ovim se propagira bračna zajednica i promovišu tradicionalne društvene vrednosti, ali se i obogaćuje kulturni i turistički sadržaj Beograda.
Vremenom je ova manifestacija dobila i humanitarnu crtu, jer svim mladencima obezbedjuje besplatno venčanje – besplatne venčanice za mlade, besplatno prenoćište u hotelima u Beogradu, hranu, piće i brojne poklone.
Za vreme venčanja gužva, muzika, baloni i mnogo nasmejanih lica zaustavljaju saobraćaj na beogradskim Terazijama.